سامانه کنترل هوشمند و مدیریت مصرف آب و انرژی کولرهای آبی

دانلود کاتالوگ

سامانه کنترل هوشمند و مدیریت مصرف آب و انرژی کولر های آبی  ، از یک ریـزپـردازنده جـهت کنتـرل عملکـرد کولر های آبی بهره گیری می نماید . در این سامانه مجموعه ای از سنسورها ، دما و رطوبت نسبی محیط داخل و دمای محیط خارج را اندازه گیری می نمایند . از طرف دیگر کاربر دما و رطوبت نسبی مطلوب خود را بر روی سامانه کنترل تنظیم می نماید . سامانه کنترل مجهز به یک ساعت و تقویم شمسی جهت برنامه ریزی زمانی کنترل خودکار کولر ، انجام عملیات سرویس و نگهداری ، مدیریت مصرف آب و انرژی و ... می باشد . یک مجموعه فرستنده / گیرنده بیسیم رادیوئی با بُردی در حدود 100 متر ، امکان کنترل از راه دور و ارسال فرمان های اصلی کولر را فراهم می آورد . ریزپردازنده با بهره گیری از اطلاعات دریافتی از سنسورهای دما و رطوبت ، تنظیمات شرایط محیطی مورد درخواست کاربر و تاریخ و زمان فعلی ، و برنامه زمانی تعریف شده توسط کاربر ، اقدام به کنترل هوشند سامانه سرمایشی نموده تا ضمن فراهم ساختن بهترین شرایط محیطی و آسایش و آرامش کاربر ، میزان مصرف انرژیِ برق و آب را به حداقل رساند.

   سامانه کنترل هوشمند دیجیتال با منطق  PID فازی برای سامانه های سرمایشی با سازوکار تبخیر آب ، که نوع پیشرفته تر دستگاه قبل می باشد از یک ریزپردازنده جهت کنترل عملکرد کولر های آبی بهره گیری کرده و قادر است مصرف برق و آب کولرهـای آبی را در شرایط بهینـه مدیریت و کنترل نماید. در این سامانه مجموعه ای از سنسورها ، دما و رطوبت نسبی محیط داخل و دمای محیط خارج را اندازه گیری می نمایند . این دستگاه با بهره گیری از یک نرم افزار ویژه که بر اساس منطق فازی و کنترل  PID ، طراحی و اجرا شده است ، اقدام به کنترل هوشند سامانه سرمایشی نموده تا ضمن فراهم ساختن بهترین شرایط محیطی و آسایش و آرامش کاربر ، میزان مصرف انرژیِ برق و آب را به حداقل رساند.

مزایای محصول :  

1 - مجهز به سامانه هوشمند میکروکامپیوتری جهت بهینه سازی و مدیریت مصرف برق و آب .
2 – کاهش مصرف برق مصرف کولر تا میزان 25% و کاهش مصرف آب کولر تا میزان 20 % .
3 - دارای ساعت و تقویم شمسی داخلی :

     * قابلیت برنامه ریزی تقویم و مشخص نمودن ایام مختلف هفته ، تعطیلات رسمی و تعطیلات آخر هفته .

     * قابلیت برنامه ریزی و مشخص نمودن ساعات پیک مصرف برق جهت مدیریت مصرف انرژی الکتریکی .

    * قابلیت برنامه ریزی سامانه کنترل هوشمند بر مبنای نوع کاربری ساختمان محل نصب ( تجاری / اداری / مسکونی )

    * قابلیت برنامه ریزی روزانه و هفتگی جهت روشن و خاموش نمودن و کنترل دمای محیط داخل بصورت خودکار . 

     * قابلیت برنامه ریزی و تقسیم شبانه روز به 10 بازه زمانی مختلف و امکان تنظیم دما و رطوبت مطلوب برای هر بازه زمانی بصورت مجزا و مستقل .

4 – مجهز به یک سنسور دمای دیجیتال برای اندازه گیری و کنترل دمای هوای محیط داخل .
5 – مجهز به یک سنسور رطوبت آنالوگ از پیش کالیبره شده برای اندازه گیری و کنترل رطوبت نسبی هوای محیط داخل .
6 - مجهز به یک سنسور دمای دیجیتال برای اندازه گیری دمای هوای محیط خارج ( هوای باز ) . 
7 – مجهز به کنترل از راه دور بیسیم رادیوئی با برد حدود 100 متر . 
8 – مجهز به زمان سنج خواب قابل برنامه ریزی تا 4 ساعت .
9 – مجهز به زمان سنج و سامانه راه اندازی خودکار جهت مرطوب سازی پدهای پوشالی و سلولوزی .
10 - دارای دو حالت کاری دستی ، خودکار ترموستاتیک و خودکار سیکلیک جهت تنظیم دما و رطوبت محیط داخل .
11 – دارای دو حالت کاری عادی و اقتصادی جهت بهینه سازی و مدیریت مصرف برق و آب .
12 - کاهش خودکار مصرف برق کولر در ساعات پیک برق در حالت کار اقتصادی .
13 – کنترل میزان روطوبت هوای محیط داخل از طریق کنترل و مدیریت مصرف آب کولر . 
14 – افزایش عمر تجهیزات کولر و در نتیجه کاهش هزینه های سرویس و نگهداری .
15 – کاهش تلفات انرژی سرمایشی از طریق مدیریت انرژی در بازه های زمانی مختلف 
16 – نصب آسان و سریع در کمتر از نیم ساعت بصورت جایگزینی با سوئیچ های فرمان متداول فعلی و بدون نیاز به تغییر در سیم کشی.
17 – مجهز به سنسور آشکار ساز گاز طبیعی ، مواد اشتعال زا نظیر الکل ، بنزین ، تینر ، دود و . . . و اعلام خطر صوتی بصورت آلارم صوتی ( آژیر ) و غیر فعال نمودن عملکرد سیستم تا رفع خطر و بررسی وضعیت توسط کاربر ( Optional ) .
18 – اعلام خطا بصورت آلارم صوتی در صورت خرابی و یا قطعی هر یک از سنسورها و غیر فعال نمودن عملکرد سیستم تا رفع خطر و بررسی وضعیت توسط کاربر.
19 – مجهز به باطری پشتیبان برای حفظ تقویم و ساعت و تنظیمات سامانه در صورت قطع برق تا 6 ساعت .
20 – مجهز به برنامه ریزی زمانی برای انجام سرویس های دوره ای و اعلام مواعد مشخص شده بصورت آلارم صوتی . 
21 – نمایش کلیه اطلاعات سامانه بر روی صفحه نمایش LCD .

مشخصات فنی محصول :  

     در حال حاضر سامانه کنترل هوشمند و مدیریت مصرف آب و انرژی کولر های آبی به دو صورت قابل عرضه می باشد :

الف ) سیستم های مستقل و یک پارچه ( Stand Alone Smart Control Units ) :

    این سیستم ها عمدتاً برای منازل مسکونی و محل هایی که سوئیچ کنترل کولر و کانال های هوادهی کولر در یک اتاق قرار دارند ، کاربرد دارد . در این سیستم ها و کلیه تجهیزات مربوطه شامل سنسورهای دما و رطوبت ، ماژول کنترل از راه دور بیسیم ، ماژول پردازنده مرکزی و رله های فرمان در یک مجموعه و بصورت یک پارچه جمع آوری شده اند . این سیستم دقیقاً در محل کلیدهای متداول فعلی کولر نصب و جایگزین می شود و هر یک از رله های قدرت آن قادر است تا توانی معادل 8 A @ 250V/AC را سوئیچ نماید .

ب ) سیستم های مدولار مبتنی بر شبکه ( Wireless LAN Smart Control Units ) :

     این سیستم ها عمدتاً برای ساختمان های اداری ، تجاری ، هتل ها ، کارخانجات و . . . کاربرد دارد . این سیستم دارای یک شبکه داده  بیسیم محلی و مستقل ( Wireless Data Lan ) است که بر روی فرکانس 433 Mhz تبادل داده ( Data ) می نماید . بُرد مفید این شبکه در فضای باز معادل 1000 m است و در صورت نیاز قابل افزایش تا بیش از 3000 m نیز می باشد . این شبکه مشتمل بر اجزای مدولار زیر می باشد :

مدول های کنترل از راه دور بیسیم کولر ( Wireless Cooler Control Units ) :  

     این مدول ها که از نظر ظاهری بسیار مشابه سیستم های مستقل و یکپارچه ولی با ابعاد کمی کوچکتر می باشند  ، دقیقاً در محل کلیدهای متداول فعلی کولر نصب و جایگزین می شود و هر یک از رله های قدرت آن قادر است تا توانی معادل 8 A @ 250V/AC را سوئیچ نماید . هر یک از مدول های کنترل کولر دارای یک فرستنده / گیرنده داده ( Bipolar Data Trans Receiver ) مستقل می باشند که قادر است بصورت دو طرفه با مدول های تله متری و کنترل موضعی یا کامپیوتر سِرور ارتباط برقرار نمایند . مدول های کنترل کولر صرفاً فرامین صادره از کامپیوتر سرور و یا مدول های تله متری را دریافت و اجرا کرده و بر حسب فرامین دریافتی الکتروپمپ و الکتروموتور فن دمنده را خاموش و روشن و دور تند / کند فن دمنده را تنظیم می نمایند و کاربر امکان هیچگونه کنترل موضعی را بر روی این مدول ندارد . شرایط لحظه ای کارکرد کولر بر روی صفحه نمایش LCD مدول نمایش داده شده و قابل ملاحظه می باشد . این مدول جهت ایمنی بیشتر مجهز به یک فیوز شیشه ای می باشد تا در صورت بروز اضافه بار و یا مشکلات الکتریکی بوجود آمده برای الکتروپمپ یا الکتروموتور کولر بلافاصله کولر را از مدار خارج و از بروز آسیب به مدول و سیم کشی های برق ممانعت به عمل آید .

* تذکر : در مورد ساختمان هایی که دارای تابلوی کنترل مرکزی برای کنترل کولرهای هر طبقه می باشند ، می توان از مدول های کنترل کولر مرکزی بهره جست . این مدول ها از نظر ساختار و مشخصات فنی مشابه مدول های استاندارد می باشند ، لیکن هر یک قادرند تا 5 کولر را بصورت همزمان کنترل و هدایت نمایند . در صورت لزوم می توان تعداد کولرهای بیشتری را نیز با تغییرات اندک در مدول مذکور ، تحت کنترل سیستم مرکزی قرار داد .

 مدول های تله متری و کنترل موضعی ( Wireless Telemetry & Local Control Units ) : 

     این مدول ها که از نظر ظاهری بسیار مشابه سیستم های مستقل و یکپارچه ولی با ابعاد کمی کوچکتر می باشند ، در اتاق ، سالن و یا محل هایی که کولرِ تحت کنترل آن دارای کانال هوای ورودی می باشد و در موقعیتی مناسب که در دسترس و دید کاربر قرار داشته و امکان دسترسی به منبع برق شهری 220V/AC وجود داشته باشد ( مثلاً در مجاورت پریز ، کلید ، جعبه تقسیم و یا تابلو برق ) ، نصب می شوند . معمولاً هر کولر دارای انشعابات کانال هوای چند گانه ای می باشد که هوای خنک را به یک یا چند اتاق ، سالن و . . . می رساند . در صورتیکه یک کولر به بیش از یک محل هوادهی می نماید ، می توان برای هر محل یک مدول تله متری و کنترل موضعی مستقل در نظر گرفت . هر یک از مدول های تله متری و کنترل موضعی دارای یک فرستنده / گیرنده داده ( Bipolar Data Trans Receiver ) مستقل می باشند که قادر است بصورت دو طرفه با مدول کنترل کولر مربوطه و کامپیوتر سرور ارتباط برقرار نماید . هر مدول تله متری و کنترل موضعی دارای صفحه کلید کنترل مستقل می باشد که از طریق آن می توان تنظیمات سیستم کنترل هوشمند را بصورت موضعی تنظیم نمود . البته امکان دسترسی به تنظیمات هر مدول تله متری و کنترل موضعی ، از طریق کامپیوتر سِرور قابل محدود شدن و حتی غیر فعال شدن می باشد . هر مدول تله متری و کنترل موضعی ، دما و رطوبت نسبی محیط محل نصب را اندازه گیری نموده و ضمن نمایش مقادیر لحظه ای پارامتر های مذکور بر روی صفحه نمایش LCD خود ، آن ها را در اختیار کامپیوتر سرور قرار می دهد . در صورت مجاز بودن کاربر برای کنترل موضعیِ تنظیمات و خاموش / روشن نمودن کولر ، مدول تله متری و کنترل موضعی می تواند بصورت مستقیم و بیسیم فرامین لازم را برای مدول کنترل کولر تحت کنترل خود ارسال نموده و طبق برنامه ریزی انجام شده بر روی واحد پردازنده مرکزی خود ، پمپ آب و الکتروموتور فن دمنده را خاموش و روشن و دور تند / کند فن دمنده را تنظیم نمایند .

 مدول کامپیوتر سِرور ، مونیتورینگ و کنترل مرکزی ( Central Control , Monitoring & Server Computer ) :

     این مدول یک کامپیوتر معمولی از نوع Desktop و یا Laptop می باشد که می بایست در محلی مناسب که صرفاً قابل دسترسی توسط افراد مجاز ( Supervisor ) باشد قرار داده و نصب شود . محل نصب کامپیوتر مرکزی ترجیحاً می بایست از طریق پنجره به ضلع شمالی ساختمان و هوای آزاد ارتباط داشته باشد تا بتوان سنسور دمای محیط خارج را به سهولت نصب نمود . همچنین بهتر است که محل نصب کامپیوتر مرکزی در مکانی حدالامکان سیستم کنترل هوشمند با توجه به دمای لحظه ای هوای محیط بیرون ، دمای پیش تنظیم هر اتاق را بصورت خودکار کنترل می نماید . این کامپیوتر از طریق یک درگاه USB و یک ماژول فرستنده / گیرنده داده ( Bipolar Data Trans Receiver ) با کلیه مدول های تله متری و کنترل موضعی و همچنین مدول های کنترل کولر ارتباط دو طرفه برقرار نماید . هر یک از مدول های ها تله متری و کنترل موضعی و نیز مدول های کنترل کولر ارتباط دارای یک کد شناسایی واحد و یکتا می باشند که کامپیوتر مرکزی را قادر می سازد بدون تداخل اطلاعات با هر یک از آنها بصورت مستقل ارتباط بر قرار نماید . بر روی کامپیوتر مرکزی یک نرم افزار کنترل و مونیتورینگ نصب می شود که قادر است دما و رطوبت لحظه ای هر یک نقاط مجهز به مدول های ها مدول تله متری و کنترل موضعی را قرائت و نمایش دهد . همچنین از طریق نرم افزار مذکور می توان بصورت Online تنظیمات هر مدول تله متری و کنترل موضعی را تغییر داد ، سطح دسترسی کاربران موضعی را تعیین نمود ، کولرها را در ساعات مشخصی خاموش و روشن نمود و بصورت کلی وضعیت تمامی کولرهای آبی را از راه دور بررسی و مدیریت نمود .

دانلود فایل پیوست